Naša mala knjižnica, slikovnica „Moja baka“

Naš se vrtić i ove godine uključuje u međunarodni projekt „Naša mala knjižnica“. Svrha projekta je ponuditi djeci knjigu i usmjeriti ih na čitanje, promišljanje i razgovor. Samim time stvaraju se aktivni čitači koji razmišljaju, analiziraju i drugačijim očima gledaju svijet oko sebe. U projektu sudjeluju djeca i odgojiteljice starije i srednje odgojno obrazovne skupine našeg vrtića. Slikovnica s kojom započinju projekt je „Moja baka“ nizozemske autorice Jan de Kinder. To je priča koja ruši predrasude i podsjeća nas da iako starimo, to nije razlog da ostari i naš duh.

Odgojiteljice su zajedno s djecom pripremile i osmislile niz aktivnosti vezanih na ovu temu. Uz tekstualnu pjesmicu djeca su osmislila ilustracije kako bi na kreativan način usvojila tekst pjesme, sami su osmislili novu pjesmicu o baki te oni koji su vješti u pisanju zabilježili su tekst pjesmice. Uz zadane slikovnice u projektu, postoje i kreativne knjižice sa zadacima iz pojedinih priča. Zadaci su vezani uz razumijevanje priča, razvoj grafomotorike, kreativnosti i mašte. Pojedini zadaci potiču djecu druge vrste kreativnosti, kao što su dramatizacije koje su djecu potaknule na osmišljavanje malih improvizacija lutkom.  Uz ovu slikovnicu zadatak je bio i osmisliti motoričke vježbe s bakom. Djeca su osmislila podnu igru „Koji unuk će prije doći do bake“ i vježbala s bakom jedne djevojčice koja je došla u posjet i na druženje u skupinu. S tom bakom su uz različite materijale-tuljce i vunu izrađivali kapice te tako razvijala svoju finu motoriku, preciznost i koncentraciju. Na kraju su djeca izradila plakat i dokumentirala svoja mišljenja o tome kako oni vide svoje bake i zašto su baš bake važne u životu unuka.

Tekst napisala: Ivana Pavišić, odgojitelj mentor