Posjet Crvenog križa Sisak našem vrtiću

U suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Sisak i Narodnom knjižnicom i čitaonicom Lekenik na vanjskom prostoru našeg vrtića Lekenik organizirane su različite aktivnosti. Djelatnici Crvenog križa su djeci polaznicima vrtića zorno prikazivali proces reanimacije i vještine pružanja prve pomoći. Djeca su samostalno mogla isprobati i naučiti kako pomoći unesrećenome i na koji način se to čini. Velik dio djece je htio sudjelovati u procesu reanimacije na lutki uz vođenje stručnog osoblja. Uz kutije prve pomoći djeca su se zabavljala u simboličkim igrama omatanja zavojem ozlijeđenog dijela tijela, a djelatnice su uz pomoć šminke i boje stvarale umjetne ozljede što se djeci posebice svidjelo.

Djeca su na ovaj način ponešto naučili o pružanju prve pomoći, što napraviti ako prijatelj padne i ozljedi se te kako se radi masaža srca. Sudjelovanjem u ovim aktivnostima djeca uče suosjećati s drugima, izražavati empatiju i pomoći drugima kad se dogodi nezgoda. Istovremeno će moći i sami motivirati svoju okolinu da više pomažu jedni drugima.

Neke od izjava djece:

„Ja želim biti liječnik kad budem velik.“ Jakov

„Mogli smo isprobati na onoj lutki, da pomognemo ljudima.“ Lara

„Teta mi je napravila ranu. Al to ti je samo šminka.“ Elena

„U svojoj torbi imaju zavoje da zamotaš ruku ako padneš.“ Željana

Tekst napisala: Ivana Pavišić, odgojitelj mentor u mješovitoj skupini