Pravila ponašanja u prometu

Odgojiteljice srednje mješovite odgojno-obrazovne skupine „Lavići“ Silvija Čović i Ivana Ćosić, shvaćajući važnost znanja o pravilima u prometu, provode u skupini projekt „Promet“. Kroz razne aktivnosti koje provode u skupini, jačaju dječju svijest o odgovornom ponašanju tijekom sudjelovanja u prometu. A kako bolje iskoristit znanja o prometu naučena kroz igru, nego kroz stvarno sudjelovanje u prometu, u ovom slučaju kao pješaci? Odgojiteljice su tako s djecom prošetale do Narodne knjižnice i čitaonice Lekenik. Kroz šetnju, odgojiteljice su djeci ukazivale na važnost korištenja nogostupa prilikom šetnje, što učiniti kada nogostupa nema i kojom stranom ceste se moramo kretati. Djeca su uz cestu uočila i prometne znakove, a za neke su znali i značenja s obzirom na aktivnosti provedene u skupini koje su bile vezane uz znakove. U knjižnici su ih radosno dočekale ravnateljica Marija Hlupić i knjižničarka Tajana Havidić koje su im pomogle pronaći neke zanimljive knjige i slikovnice o prometu kako bi mogli još više naučiti o toj važnoj temi koja je svakodnevni dio naših života. Ovakve aktivnosti su veoma važne za djecu, pogotovo pred polazak u školu kako bi bila svjesna da su i oni aktivni sudionici prometa te kako bi naučila važna pravila koja se u prometu moraju slijediti. Također, dječji vokabular postaje bogatiji za puno novih, a važnih riječi kao što su kolnik, pločnik ili nogostup, pješački prijelaz ili zebra, raskrižje.

Tekst pripremila odgojiteljica Ivona Brodarić