Večer matematike u Dječjem vrtiću Lekenik

Večer matematike u Dječjem vrtiću „Lekenik“

Dječji vrtić Lekenik već se po treći put uključio u osmišljavanje aktivnosti za Večer matematike koju organizira Hrvatsko matematičko društvo u suradnji s odgojno-obrazovnim ustanovama diljem Hrvatske. Organiziranjem niza interaktivnih radionica nastoji se na zabavan i zanimljiv način poticati pozitivan stav prema matematici, osvijestiti kako je matematika svuda oko nas te da matematičke probleme svakodnevno uspješno rješavamo.

Večer matematike održana je 1. prosinca 2022. godine te je osmišljena je kao druženje djece, roditelja i odgojitelja. U aktivnostima su sudjelovala djeca, roditelji, SOS mame, SOS tete i odgojitelji starije i mlađe odgojne skupine. Organizirani su tzv. radni centri s matematičkim igrama i zadatcima. Aktivnosti su bile pomno osmišljene i isplanirane kako bi djeca razvijala svoje matematičke vještine na zabavan način. U osmišljavanju aktivnosti odgojiteljice su se vodile interesima, mogućnostima i individualnim karakteristikama svakog djeteta. Taj dan bio je posvećen razvoju matematičkih kompetencija kod djece kroz različite zanimljive poticaje, a sve s ciljem njihova cjelovitog razvoja te učenja putem igre. Osmišljene su matematičke igre uz pokret, igre geometrijskim likovima, prostornih odnosa, slagarice i igre računanja.

Ovakvim aktivnostima pokazali smo koliko matematika može biti zabavna uz igru te koliko je važno poticati predmatematičke vještine od najranije dobi.

Na kraju Večeri matematike svako dijete je dobilo diplomu/zahvalnicu za sudjelovanje u aktivnostima.

Djeca su bila oduševljena ponuđenim igrama te su ih ponavljala nekoliko puta. Osmišljene aktivnosti koristit će se i dalje u svakodnevnom odgojno-obrazovnom radu sukladno interesima djece te će se iste  nadograđivati i osmišljavati nove. Pozitivne povratne informacije djece o večeri matematike, njihov interes, radoznalost i učenje vlastitom aktivnošću poticaj su na daljnje uključivanje u matematičke projekte i aktivnosti.

Kako su djeca doživjela održanu manifestaciju može se iščitati i iz njihovih izjava s Večeri matematike:

„Najbolja mi je bila ona igra na podu, imaš neke strelice i onda moraš doć do kraja. I ono sa štapovima, uzmeš neki kolut s brojem i moraš staviti u kutijicu di je pravilni broj.“ Marko

„Zbrajanje mi je bilo dobro. Kad smo stavljali broj prije ili poslije.“ Magdalena

„Dobre su mi bile slagalice s oblicima. I keksići!“ Nikolina

„Bilo mi je lijepo.“ Ema

„Najbolje mi je bilo kad smo se mama i ja utrkivale s onim kolutima i brojkama, bacanje loptice u brojeve i kad sam dobila diplomu.“ Sara

„Bilo mi je super kad smo slagali ono na stolovima, sa brojevima, krugovima i trokutima. I super mi je bilo kad smo bacali loptice u brojeve i trebali prepoznati broj i boju.“ Karlo

Veselimo se novoj suradnji s Hrvatskim matematičkim društvom odnosno Večeri matematike dogodine!

Tekst napisala: Ivana Pavišić, mag.praesc.educ., odgojiteljica mentorica