Posjet Narodnoj knjižnici i čitaonici Lekenik

Neko vrijeme djeca starije skupine u čitalačkom kutiću organiziraju simboličku igru knjižnice. Raspoređuju prostor prema njihovim idejama i iskustvu koristeći mnoštvo slikovnica i enciklopedija. Potičemo ih na promišljanje o tome što im sve treba za posudbu knjiga te koja je razlika između knjižnice i knjižare. Jedan dječak spominje svoje iskustvo odlaska u knjižnicu te kako im je za posudbu potrebna iskaznica. To je bio poticaj da djeca izrade za svu djecu i odgojitelje njihove iskaznice. Proučavajući iskaznicu odgojitelja, zaključuju da je na svakoj iskaznici potrebno ime i prezime onog koji posuđuje knjige te kôd. U razgovoru smo se prisjetili kako se posuđene knjige trebaju čuvati kako bi ih netko drugi također mogao proučiti.

Kako bi proširili svoje iskustvo, u dogovoru s djecom organiziramo posjet obližnjoj knjižnici. S pedagoginjom odlazimo u Narodnu knjižnicu i čitaonicu Lekenik gdje su nas dočekale drage i nasmijane knjižničarke Marija i Tajana. Djeca su opušteno mogla proučiti što se sve nalazi u knjižnici te su rado razgovarala s knjižničarkama. Pojedina djeca imala su vrlo zanimljiva pitanja za njih te donosila vrlo promišljene zaključke. Među mnoštvom raznovrsnih knjiga pronašli su i one koje su ih se najviše dojmile te smo ih posudili za našu skupinu. Ovim neposrednim iskustvom djeca su mogla vidjeti kako izgleda knjižnica i što se sve u njoj nalazi, na koji način se posuđuju knjige, da ih nakon nekog vremena treba vratiti te ih čuvati kako bi ih i druga djeca i roditelji mogli posuditi.

Tekst pripremila Ivana Pavišić, odgojitelj mentor u starijoj skupini