Medvjedići u posjeti Vatrogasnoj zajednici Općine Lekenik

U utorak, 10.svibnja 2022. godine djeca srednje mješovite odgojno-obrazovne skupine „Medvjedići“ u sklopu tjedne teme „zanimanja“ posjetila su u pratnji odgojiteljica Ivane Benko i Ivone Brodarić Dobrovoljno vatrogasno društvo Lekenik/Vatrogasnu zajednicu Općine Lekenik.

Djeca su ujutro uzbuđeno dolazila u vrtić i jedva su dočekala početak ovog malog izleta. Šetnjom do vatrogasaca djeci smo kroz razgovor opisivale krajolik našeg vrtića i što se sve nalazi u Lekeniku. Djeca su bogatila i razvijala svoj rječnik opisivanjem svoje okoline te verbalizacijom mišljenja. Kada smo došli ispred vatrogasnog prostora, dočekalo nas je ogromno iznenađenje. Vatrogasci su za našu djecu izvezli, pripremili i upalili sva vatrogasna vozila te su djeca veselo pohitala prema njima, strpljivo čekajući red kako bi svatko sjeo u vatrogasni kamion i vidio što se unutra nalazi. Vatrogasci Mato Brodarić i Amir Hrustić strpljivo su djeci pomagali ući u kamione te im opisivali opremu koja se unutra nalazi, dok su ih ispred čekali vatrogasci Tomislav Srečić i Josip Valentić odjeveni u odijela u kojima izlaze na intervencije. Kada su djeca pogledala kamione, vatrogasci su im pokazali dijelove svojih odijela te poticali dječju radoznalost i znatiželju raznim pitanjima vezanima za vatrogasce i njihov posao. Naša djeca znala su odgovore na puno pitanja, a najvažnije je bilo: „Koji broj zovemo kada trebamo vatrogasce?“, na što su djeca spremno vikala: „193!“ Nakon što su im vatrogasci odgovorili na sva njihova pitanja, pitali su ih što dalje žele vidjeti, a njihov odgovor bio je - vodu. Djeca su sa strane primijetila poligon koji su vatrogasci pripremili za njih te su kroz malo natjecanje kod djece probudili natjecateljski duh, timski rad, ali su radili i na brzini, snazi, koordinaciji. Djeca su se veoma zabavljala tijekom aktivnosti te su svi željeli sudjelovati. Prije odlaska kući, vatrogasci su pozvali svu djecu stariju od 6 godina da se pridruže dječjoj natjecateljskoj ekipi. Odveli su nas i u sobu prepunu trofeja koje su osvajale ekipe Lekenika kroz godine od kojih najstariji datira iz 50-ih godina prošlog stoljeća. Djeca su se teška srca pozdravila s vatrogascima te smo lagano krenuli u šetnju nazad k našem vrtiću gdje su odmah postavili pitanje: „Kada ćemo opet ići?“

Tekst pripremila odgojiteljica Ivona Brodarić